College Elections 2015 – Full Results

The full results of this year’s Junior Common Room Committee elections – meet your new teams!

Alcuin

Results

President
Brodie Cyster-Whit

Vice-Chair For Welfare 
Luke Tetsill

Vice-Chair For Activities and Entertainment
Sera Basciano

Vice-Chair For Activities and Entertainment
Sian Haines

Treasurer
David Eckersley

Secretary
Holly Bonfield

Welfare Representative (Female)
Samantha Hurley and Demi Morrison

Welfare Representative (Male)
Alastair Robinson and Jack Davidson

LGBTQ Welfare Officer 
Huw James and Hannah Moseley

BME Officer 
Sophie Flinders

Disability Officer 
Samuel Linley

Creative Marketing Officer (Three Positions Available)
Siân Haines

Social Secretaries 
Frances O’Leary
Rosie Thompson
Poppie Barnet
Alice Binns

RAG Officers
Ellie Stammers
Sophie Wain

Environment and Ethics Officer 
Tara Cahill

International Officers
Carla Enrica Foglia
Astrid Kjaer

IT Officer (Two Positions Available)
Jonathan Jacobs

Merchandise Officers
Tom Diggins
Toby Gould

Social Media Officer 
Chris Wilby

Ordinary Officers
Thomas Ricketts
Dave Cook
Beth Houghton and Sam Gillespie

Sports Representatives
Anna Trotman
Hannah Risser
Alex Way
Mark Curran

Press and Publicity Officer
Finley Judge

Derwent

Chair
Alex Urquhart

Vice Ents
Bertie Wnek
Gully Bates

Vice Welfare
Samuel Temperton

Secretary
Charlotte Beckett
Matilda Hartley

Treasurer
Simon Cockerill

Ents Representative
Tej Singh
Matt
Rory
James

Bar Representative
Rachel Moore
Kieran Fitchett
Emma Bhermi
Ben Butler

Alumni Representative
Raleigh Addington

Volunteering Representative
Aidan Chisholm
Josefina Rossetti

RAG Representative (Two Positions Available)
Will Gibbs
Emilia Williams

International Representative
Jessica Jackson
Julia Rosell Jackson

Sponsorship and Publicity
Hannah Shepherd

Webmaster
Nathan Carter

Tech Representative
Philip Gale

Merchandise Representative
Madeleine Turner
Lydia Duffy
Josie Phillips

Environmental Representative
Boris Arnold
Fred Salt

Ordinary Member
Jams Bonomi
Finlay Chesterman

LGBT Representative
Alexander Palmer

Disability Representative
Joshua Fennell

Nurses Representative
Paige Styles
Kirby Weegram

Sports Representative
Abigail Kempson
Cameron Aughterson
Rachel Crewe

Welfare Representative
Eleanor Langford
Suzy Roberts 

Goodricke

Chair
Gaby Kendrick

Vice-Chair – Welfare
Laura Cook

Vice-Chair – Services
Nadira Mahmoud

Treasurer
Robbie Anderson

Disability Officer
George Russell

Female Welfare Officer
Rebecca Mannion

Male Welfare Officer
Dave Lyster

Entertainment Officer (Four Positions Available)
Harriet Brown
Peter Harvey

Merchandise Officer (Two Positions Available)
Lauren Bell
Ayshe Zaifoglu

Sports Officer (Three Positions Available)
Edouard Mamet

Environment and Ethics Officer (Two Positions Available)
Kate Gallagher

Technical Officer (Four Positions Available)
Lucas

RAG and Volunteering Officer (Four Positions Available)
Pollyanna Jenkins
Ruth Herd
Chelsie Sinton

LGBTQ Officer (Two Positions Available)
John Perrett
Christopher Littlewood

International Officer (Two Positions Available)
Maryam Muhsen
Claudia Sadde

Halifax

President
Adam Walton

Vice-President for Events and Services
Alistair Hellard

Vice-President for Well-being and Liberation
Shannon Jamieson

Treasurer
Ellie Dening

Well-Being Officer (Two Positions Available)
Louis Rushworth

LGBTQ Officer (Two Positions Available)
Stephanie Folds

Women’s Officer
Lydia McKay

Events Officer (Four Positions Available)
Joseph Bowen
Joe Williams

Sponsorship Officer
Richard Wang

Sports Officer (Two Positions Available)
Eleanore Nash
Molly McMunn

Marketing Officer
Hope Robertson

RAG Officer (Four Positions Available)
Oliver Peters

Environment Officer
Jack Martin

Website Officer
Boda Zao

James

Chair
Calum Dawkins
Max Flynn

Vice Chair
Hannah Land

Vice-Chair for Community and Well-Being
Lucia Rubio Rubustillo

Community and Well-Being Officer (Two Positions Available)
Jessie Emms
Jasmine Reeves

Secretary
Rebecca Medhurst

Treasurer
Callum Clark

LGBTQ Officer
Lucy Harte

Access for Disabilities Officer
Alistair Knifton

International Officers
Zamin Khan
Dalma Csabrak

Vice-Chair for Sport
Alex Machen

Sports Officers
Zac Sheppard
Freddie Payne
Izzy Whitby
Pietro Roversi
Lucy Scott

Vice-Chair for Activities
Rachel Blythe

RAG Officers
Pippa Winship
Eleanor Krischer
Rosie Holland

Events Officers
Kate Power
George Hadley
Rishi Patel
Lily Davis

Langwith

President
Caitlin Quinlan

Deputy-President For Wellbeing
Anna Jeavons

Deputy President for Events
Benjamin Jancso

Vice-President For Activities
Molly Hawthorne

Vice-President For Events
Benjamin Jancso

Secretary
Hira Bashir

Treasurer
Jonathan Rukundo

Wellbeing and Community Officer (Female)
Grace Wren

Campaigns and Communications Officer
Jacob Unwin

Sports Officers
Tariq Perera
Afoma Ojukwu
Kirsty Edwards
Nicholas Frost

Events Officer
Anna McDermott
Becky Robinson

International Wellbeing Officer
Ilaria Sammartino

Postgraduate Wellbeing Officer
Faith Marsh

LGBTQ Officer
Alice King
Alexander Talberg

RAG Officer
Ellie Stones
Laura Kinder

Volunteering Officer
Ashleigh Cork
Olivia Boyd

Merchandise Officer
Cameron Watson-Azmi
Dyaus Gohil-Patel

General Officer
William Wright
Sarah Westby

Vanbrugh

Chair
Simon Irwin

Vice-Chair For Welfare
Charlotte Adams

Vice-Chair For Events
Floraidh Tremaine

Vice-Chair For Communications
Alex Payne

Secretary
Ella Dufton

Treasurer
Orkney Bankes

Welfare Representative (Male)
Johnny McMichael

Welfare Representative (Female)
Lizzie Barnardo

Overseas Welfare Representative
Rachelle Schierer

LGBTQ Welfare Representative
Tom Fox

Disabilities and Access Welfare Representative
Jacob Taylor

RAG and Volunteering Representative (Two Positions Available)
Shiv Abbot
Emily Priest

Entertainment Representative (Four Positions Available)
Samuel Moore
Jess Prothero
Sophie Davies
Bea Watson

Bar and Music Representative
Isabella Shallop
Eilidh Pollard

Merchandise Representative (Two Positions Available)
Alice Bishop
Caitlin Dillon

Sports Representative (Female)
Rebecca Bell

Sports Representative (Male)
Oscar Hughes

Le Page Court Representative
Tom Burke

Eric-Milner White Court Representative (Two Positions Available)
Peter Sequeira
Will Hoyton

Fairfax House Representative
Ben Thompson

Ordinary Member
Julia Gruber

Constantine

President
Mobayo Kaiser Oguntunde

Vice-President
Alex Petrie

Chair of Student Support 
Thomas Underwood

Events
Katie Hodgson
Patrick Jordan

Chair of Activities
Claire Sweetland

Activities
Alex Appleby
Claire Laybourne

Mature
Gajani Sri

Secretary
Sebastian Waters

Treasurer
Mikki Taplin

BME
Fatima Abdirisaq Ahmed

Student Support Officers
Claire Loughman
Siobhan Goodman

International Officer 
Sheryl Cy Lai

LGBTQ Officer
Mike O’Dowd

RAG Officer 
Jacob James Turner

Off-Campus Officer
Isaac Woodward

Environment
Dan Bryant